Trilinguism is the key to professional success.

Үш тілділік - кәсіби жетістіктің кепілі.

Қазіргі мектеп әрқашан да «болашақ елі» мен «болашақ ұлтын» оқыту мен тәрбиелеу міндеті болып қала береді және солай болып қала береді. Бұл сөздердің ақиқатын бір негізгі факт бойынша бағалауға болады: егер баланың мектептегі өмірдің негізгі кезеңдерін: балалық шақты, жастық шақты бастан өткеретінін ескеретін болсақ, онда ол жасөспірімнің табалдырығын аттайды. Оның «өмір мектебінде» деуге болады. Таяу болашақта заманауи мектеп қазақ мектептерінің 12 жылдық білім беруге көшу бағдарламасы мен стандартты түбегейлі жаңартуды бастаған эксперименттің арқасында жаңартылған және көптілді, көп функциялы, бәсекеге қабілетті мектепке айналады.

Мен үшін «білім биіктігінің» бірі - орта білім мазмұнын жаңарту.

Бүгінгі таңда жаңартылған білім беру бағдарламасы барлық бағытта дамуда. Ол біздің жұмысымызға қазірдің өзінде кірді, сондықтан мен сабақты қалай басқаша өткізетінімді білмеймін

Жаңартылған бағдарлама сәтті сынақтан өткені белгілі. Бүгін республиканың барлық мектептерінде жаңартылған бағдарлама енгізілді. Білім министрлігінің мәліметінше, 2016-2017 оқу жылында барлық бірінші сынып оқушылары үш тілде оқыды. 2017-2018 оқу жылында 2,5 және 7 сыныптар осы оқыту моделін қолданды, осы 2018-2019 оқу жылында 3,6,8, 10 сыныптар осы оқыту моделін, 2019-2020 оқу жылында 4,9 сыныптарды оқыды , 11 және 12 осы оқыту моделін қолданады. 2020 жылға қарай Қазақстан барлық сыныптардың жаңартылған мазмұнға көшуін аяқтайды.

Президент Н.А. Назарбаев ұлттық тәрбиенің алдына жоғары деңгей қойды. Білім беру бәсекеге қабілетті, сапалы болуы керек, сонда қазақ мектебінің түлектері оқуын шетелдік университеттерде оңай жалғастыра алады. Үш тілде білім беретін жалпы білім беретін мектептердің оқу процесіне кірісу, әрине, алға қойылған маңызды қадам болып табылады - негізгі құзыреттерінің бірі үштілділік болып табылатын Қазақстан Республикасының 2019 жылға дейінгі білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру. , Еуразиялық мультикультурализм, коммуникация және технократия.

Тіл мәселесі әрдайым көкейкесті, өткір мәселе болып табылады және біздің басты мақсатымыз - үш тілде еркін сөйлейтін, өз ана тілін, егемен еліміздің болашағын мақтан тұтатын жастарды тәрбиелеу.

Қазіргі заманғы компьютерлік технологиялар дәуірінде мұғалімдер үнемі жаңа білім шыңдарын бағындыруға мәжбүр. Жақын арада мен үшін «білім шыңдарының» бірі - үштілді білім беру және 12 жылдық білім беруге көшу.

Мемлекет басшысы Н.Ә. Назарбаев былай дейді: «« Қазақстанның болашағы - қазақ тілін білу. Сонымен қатар жаһандану жағдайында орыс және ағылшын тілдерін білу қажеттілігі ерекше талап болып табылады. Балалар ақпарат ересектермен салыстырғанда анағұрлым жақсы қабылданады деп сенемін. Осылайша, үш тілде білім беру - біздің балаларымыздың қажеттілігі. Олар қазіргі әлемнің балалары, олар мемлекеттік тілде сөйлесуі керек, біздің қарым-қатынас тілі болып табылатын орыс тілі және қазіргі әлем тілі болып табылатын ағылшын тілі, ғылым, инновациялар және Интернет тілі. » Оның айтуынша, орта білім беру аясында үштілді білім беру жүйесін енгізу - балаларды болашаққа даярлау нысаны.

Үш тілде білім беру интеграцияланған білім беру бағдарламасын (IEP) жүзеге асырудың маңызды бөлігі болып табылады, ол топтық оқыту мен пәндік интеграцияланған оқытуды (CLIL) қолдана отырып, үштілді білім беру саясатын ұстанады.

2020 жылға қарай барлық мектептерде оқыту тіліне қарамастан, 5-сыныптан бастап және одан жоғары сыныптар Қазақстан тарихы бойынша қазақ және ағылшын тілдерінде, сондай-ақ дүниежүзілік тарих - орыс тілінде оқытылатын болады. Физика, химия, биология және информатика сияқты пәндер ағылшын тілінде оқытылатын болады. Әр пән бір уақытта қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде оқытылады.

Үштілділікке көшу алдында кейбір үстем тілді меңгеруге болады: қайсысы қазақ, орыс немесе ағылшын тілдеріне байланысты. Ол негізгі бастауыш мектеп болуы керек. Осыдан кейін білімнің де, тұлғаның да сапасының төмендеуінен қорықпастан, тыныштықсыз шет тілдерін меңгеріп, басқа тілдерде пәндерді оқуға болады.

Жалпы, үштілділік - бұл дұрыс идея, өйткені бұл білім берудің ұлттық моделі. Жүйе біртұтас, ақылға қонымды болуы керек.

Қазақ, орыс және ағылшын тілдерін білу қазіргі қоғамдағы кәсіби қызметтің қажеттілігіне айналуда. Үш тілді жетік меңгерген түлектер қоғамда да, кәсіби тұрғыда да беделді орын алуға нақты мүмкіндік алады. Үш тілді сауатты енгізу біздің түлектерімізге коммуникативті бейімделуге, бәсекеге қабілетті болуға, жастарға әлемдік нарықтарға, ғылым мен жаңа білімге жол ашуға мүмкіндік береді

Қосымшалар: